Momenteel zijn wij gesloten

Uitje vrijwilligers 2025

14 juni 2025

Leestijd: minuten

Zaterdagmiddag tegen één uur verzamelden veel van onze vrijwilligers bij het museum. Kort daarna vertrokken we met eigen auto’s via de pont in Alem naar het Caners Gemaal in Gewande. Daar werden we ontvangen door de vrijwilligers Ad van het gemaal en Bert van Waterschap AA en Maas.

Na hun welkomstwoord kregen we een presentatie te zien over de geschiedenis van de waterschappen, gemalen, sluizen en waterbeheersing in Nederland vanaf begin 1900. Hierna volgde een rondleiding door het gebouw en werd de enorme dieselmotor gestart die jaren voor het in- en uitpompen van water van de Aa naar de Maas en omgekeerd.

Het gemaal Caners werd buiten gebruik gesteld toen het nieuwe gemaal Gewande in gebruik werd genomen. Naast de dieselmotor stonden er in het gemaal ook nog twee elektromotoren die hetzelfde doel dienden. Een heel leerzame rondleiding voor ons. De beide gidsen werden door voorzitter Ansfried Goesten bedankt met een fles wijn. Wij kregen als aandenken allemaal nog een sleutelhanger van het waterschap mee.

Wandelend gingen we daarna naar het museum dat is gevestigd in het oude Hertogsgemaal. Daar werden we verwelkomd met koffie of thee met een koekje. Dit museum is ooit begonnen door de heer Anton Verhagen die in dienst was van de gemeente ’s-Hertogenbosch en een verwoed verzamelaar was van bodemvondsten.

Veel gevonden stenen, aardewerk, fossielen sleepte hij mee naar huis uit onder andere de zandwinningen in Empel, Lith en Kerkdriel. Toen het Hertogsgemaal buiten dienst werd gesteld, greep hij zijn kans en met een stichting kocht hij het gebouw van de gemeente. Zijn twee zoons zetten het werk van hun vader nu voort en geven rondleidingen in het museum.

Overzichtelijk opgesteld en uitgestald in veel vitrines zijn de mooie vondsten uit het verleden te bewonderen. Op de bovenverdieping staat een bijna compleet geraamte van een mammoet opgesteld. Verhagen junior wist over alles zeer boeiend te vertellen en hij beantwoordde talloze vragen. Ook hij werd bedankt voor de vriendelijke ontvangst deze middag.

Hierna vertrokken we weer naar het museum. Daar had Hans van Oort – de organisator van deze dag – inmiddels de foodtruck van Ger Crielaart mee geïnstalleerd en de dranken koud gezet in een grote koelkast. Zitplaatsen waren onder de overkapping achter het museum gemaakt met tafels en stoelen en in de buitenruimte stonden statafels opgesteld.

Aan de foodtruck hing een menu met de volgorde van de broodjes met lekker gebakken vleesproducten erop die geserveerd gingen worden. De kwaliteit was weer super en er werd volop gesmikkeld en gedronken door iedereen. Voor deze afterparty waren ook de partners van onze vrijwilligers uitgenodigd.

Voor Theo van Wanrooij was er een speciaal moment ingelast. Hij werd door de voorzitter naar voren gevraagd. Het had volgens hem het bestuur behaagd om Theo te benoemen tot erelid van ons museum. Onder luid applaus overhandigde hij de oorkonde. In zijn korte dankwoordje zei Theo – naast zijn lintje van de Koning – ook trots te zijn op dit erelidmaatschap. Voor Tinie, de vrouw van Theo, was er een mooi boeket bloemen.

De afterparty ging door tot ruim na acht uur toen de eerste gasten vertrokken. Al met al een zeer geslaagde dag.

Bezoekadres

Volg ons ook op social media:

Ons museum is op de begane grond voor rolstoelers toegankelijk. We hebben helaas geen lift in ons gebouw zodat de bovenverdieping alleen per trap (vrij steil) bereikbaar is.

Openingstijden

  • Maandag: 19.30 uur – 22.30 uur
  • Zondag: 14.00 uur – 17.00 uur
Wij zijn vandaag gesloten
Geen openstelling in 2025 op:

Nieuwjaarsdag 1 januari
Carnaval op 2 en 3 maart
Pasen 20 en 21 april
Pinksteren 8 en 9 juni
Kermis 13 en 14 juli
Kerstmis 25 en 26 december
Oudjaarsdag 31 december
Nieuwjaarsdag 1 januari 2026

© 2025 Driels Museum

| Met liefde gerealiseerd door Wijsneus Media

Privacy verklaring

Vriend worden

Wil je bijdragen aan het behoud van onze lokale geschiedenis en cultuur? Word dan Vriend van het Driels Museum! Met jouw jaarlijkse donatie help je ons bijzondere erfgoed te bewaren en te delen. Als dank ontvang je elk jaar de "Drielse Vertellingen" – een prachtig naslagwerk vol historische artikelen en verhalen over oud Maasdriel.